pátek 29. září 2017

Nakladatelství Pravěk

Pravěk je undergroundovým DIY nakladatelstvím, které si klade za cíl vydávat díla neznámých nebo neuznaných autorů nebo prostě lidí, kteří se z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou vydat komerční cestou k vydání své tvorby. Nakladatelství vydává vše od povídek přes básně až po úvahy nebo třeba i literaturu faktu...
Pravěk se řídí mottem "Uměním proti komerci," což je kampaň proti zavádění businessu a jeho principů do umění a mezilidských vztahů. Kapely či projekty užívající tento znak tím dávají najevo, že své umělecké produkty, dávají k dispozici všem lidem bez rozdílu rasy, profese a možnosti peněz v jejich kapsách. Nevyužívají tak žádná autorská práva, nedotují manažery, nepodporují vyděračské praktiky, dávají své produkty k volnému šíření a nesnaží se nijak na své hudbě či produkci obohatit na úkor publika.
Undergroundová kultura by podle zakladatelů Pravěku měla vycházet z "dola", přímo od lidí k lidem a minimalizovat komerční překážky a ne je naopak tvořit. Pravěk tak organizuje akce, kde se všichni účastníci podílí zhruba stejným dílem a o všem rozhodují společně radou. Také minimalizují finanční bariéry. Tedy minimální nebo dobrovolné vstupné nebo určí cenu akce a nechají na lidech, co dobrovolně zaplatí. A tak je to i s vydanými díly. Autor dostává jako honorář 3-4 výtisky a výdělek (možný výdělek) jde na náklady nakladatelství.

Nakladatelství jsem objevila v době jeho vzniku, neváhala jsem a poslala jednu svoji hotovou sbírku. Jediné, co mě trochu naštvalo bylo, že si v nich pohráli a slečna Lúmenn, většinu mandal vykreslila počítačovou grafikou, která tam nemá, co dělat. Zvlášť když to bylo bez mého svolení. I když přiznávám, že třeba druhý Jing a jang se povedl.Jako šestou publikaci vydalo v únoru 2012
undergroundové DIY nakladatelství Pravěk.
Grafická úprava: Lúmenn
http://lumenn.blog.cz

1. vydání v počtu 10 ks


Jak šly roky, nakladatelství se rozrůstalo lidem do podvědomí a změnilo se i vedení Pravěku. Po změně vedení jsem opět poslala sešitek, i když teď nějakou dobu trvalo, než přišel na řadu, takže je to práce asi 3 roky zpátky? Ale naprosto v pořádku a já jsem s výsledkem spokojená.Informace jsem převzala z blogu Lúmenn a stránek Pravěku.

Web nakladatelství Pravěk: http://www.pravek.eu/.

Žádné komentáře:

Okomentovat